Spor Yapmadan Sağlıklı Kilo Vermek

Spor yapmadan sağlıklı kilo vermek aslında sanıldığı kadar zor değil. Sadece biraz sabır ve disiplinle spor yapmadan sağlıklı kilo vermek hem kalıcı hemde tekrar verdiğimiz onca kiloları geri almamak adına faydalı bir yöntem.

spor yapmadan sağlıklı kilo vermek
spor yapmadan sağlıklı kilo vermek

Kilo vermek için elbette onlarca yöntem ve uygulama var. Spor salonlarına giderek, diyet yaparakta verilebilir. Birde adı sanı bilinmeyen internetten satılan abuk subuk sağlığımızı tehlikeye atacak bir çok üründe mevcut. Bu ürünlerden şiddetle uzak durmanızı tavsiye ederim.

Bilimsel olarak ispatlanmamış ürünlerden uzak durun

sahte zayıflatma ürünleri
sahte zayıflatma ürünleri

Eğer biraz TV izliyorsanız ve internetten birazcık haberleri takip ediyorsanız mutlaka bu ürünlerin ne kadar zararlı oluğunun haberini duymuşsunuzdur. İnsanları zayıflama kilo verme vaadleriyle kandırıp sağlıklarından ediyorlar. Siz siz olun sakın bu ürünlere kanmayın. Akademik kariyer sahibi kendini bu alanda ispatlamış bazı profosörlerin görüntülerini montajla kesip birleştirme yaparak kendi ürünlerini pazarlıyorlar.

sahte zayıflama ürünleri
sahte zayıflama ürünleri

Özellikle fecebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde insanları ağlarına düşürüp ürünlerini satıyorlar. Yine bir facebook sayfasının birinde prof. dr. İbrahim Saraçoğlu’nun görüntülerini kendi ürünlerinin pazarlamasında kullandıklarını görmüştüm. Saraçoğlu bu zayıflama ürünlerinin kesinlikle kendisiyle alakası olmadığını defalarca Tv’lerde çıkıp söyledi ve kesinlikle kanmamalarını istedi.

Her zaman spor salonu çözüm olmuyor

Bu gayri resmi ürünlerin nasıl pazarlandığını yazdıktan sonra gelelim günümüz koşuşturması içinde nasıl spor yapmadan sağlıklı kilo veririz meselesine. Herkesin yoğun bir şekilde çalıştığı, koşuşturmacanın dur durak tanımadığı günümüzde insanlar spor salonlarına vakit ayıramayabilir. İşten geliyorsun yorgun yorgun salona gitmek insana zor gelebiliyor.

spor yapmadan sağlıklı kilo verme
spor yapmadan sağlıklı kilo verme

Benimde bir kaç spor salonuna yazılmışlığım var. 3 aylık 1 aylık abonelikler ama hakikaten işten eve gelince insan spor salonuna gitmek istemiyor. ilk bir hafta zayıflama heyecanıyla bir şekilde gidiyorsun geliyorsun. sonrasında bir bıkkınlık bir hımbıllık çöküyor insana.

Hemde hafta da bir gün halı saha maçları da yapıyordum, yinede salon olmuyordu. Hepsine birer hafta gittim bir daha önünden geçmedim desem yeridir.

Kayıt olduğum 3’er aylık abonelikler çöp oluyordu. O ara bir de halı saha da sakatlanmıştım.Doktora gittim menüsküs zedelenmesi var dedi, operasyona gerek yok bir kaç ay halı saha maçı yapma kendi kendine düzelir deyip reçeteye merhem yazıp gönderdi.

Aradan bir kaç ay geçtikten sonra gerçekten dizim iyileşmişti. Akıllanmadım tekrar spor salonuna yazılacaktım ki salon kapanmış, hemde ücretini ödeyip benim gibi bir sürü gitmeyen varken. Neyse her şeyde bir hayır vardır dedim spor salonu işini askıya aldım.

Daha sonra spor yapmadan sağlıklı kilo vermenin yollarını internetten araştırmaya başladım. Bir çok yöntem vardı ama çoğunun çıktığı nokta hep aynı yerdi, diyet. 3gr. yağsız peynir 1 dilim kepek ekmeği 4 dilim domates falan falan, diyet olayı bana göre değildi. Hayatta uyamazdım ama hepsinin ortak noktası akşam yemeği hafif olacak yeşil çay ve bol su içilecekti. Bende bu kısmı daha pratik olduğu için kendime uydurdum. Hemde boğazdan çokta kısmadan yemek yiyerek.

Yiyerek kilo verme

Hatta gecenin saat birinde bile işten eve dönerken fırından pohaça aldığım çiğ köfte sütlaç yediğim halde yinede kilo vermeye devam ediyordum. Yeri gelir pilav bazen bir kaç hamur tatlısı arada bol soslu makarna kaçamaklarım olmadı değil. Basküle çıktığımda kilo vermeye devam ettiğimi görünce daha çok motive oluyordum, ama kaçamakları da abartmamaya çalışıyordum.

Spor yapmadan sağlıklı kilo vermenin yolunu artık bulmuştum. Hemde yiyerek hiç bir diyete bağlı kalmadan. Gelelim yeşil çay meselesine. Spor yapmadan sağlıklı kilo vermenin ana etken maddesi. Tıp dünyası günde 2-3 bardaktan fazla yeşil çay içilmesinin sağlığa zararlı olduğunu söylüyor.

Ben genelde işten 5’te geldiğimde kendime bir bardaklık yeşil çay demleyip içine 8-10 damla limon sıkarak içerim, aç veya tok hiç ayırmadan. Bu arada yeşil çayı poşet değil aktardan toz halinde 5tl’lik olarak alıyorum. Günlük adım sayım akıllı telefonumun ölçümüne göre ortalama 4000-5000 adım çıkılan kat ise 8-10 kat civarı değişmekte. Yani günlük rutin aksiyonlar kadar.

Yeme alışkanlıklarınızı değiştirin

Bu şekilde 3 ayda spor yapmadan sağlıklı bir biçimde tam 9 kilo verdim. Sadece yeme alışkanlıklarınızı değiştirin. Bizim evde kimse şeker kullanmaz. Çay, kahve çeşitleri evde yapılan komposto tarzı içecekler dahil hemen hemen hiç şeker kullanmayız. Marketlerden meyve suyu gazlı içecekler kola bir çok abur cubur bisküvi gofret çikolata cips lays vs eve almayız. Aldıklarımızda genelde eti form tarzı bisküvilerden, ne öldürür ne güldürür cinsten.

Yine de insan akşam çayın yanında bir şeyler arıyor, işte tam burada bu form bisküvileri işe yarıyor ve düşük şeker bol lif içerdiği için kilo aldırmıyor. Belki reklamını yapmış gibi olacam ama şeffaf olmam lazım, eti form hakikaten form bisküvilerinin içinde en iyisi diyebilirim. Diğerleri hepten saman gibi, yinede tercih sizin tabiki.

Yeşil çayla kilo vermek

yeşil çay
yeşil çay

Limonlu yeşil çayı ben genelde günde 1 bardak içtim, bazen ikiye çıktığımda oldu. Bunu gün içinde yeterince su içerek destekledim. Çünkü yeşil çayın çözdüğü yağları ve toksinleri vücudun bir şekilde atması gerek. Bunu da vücut ter ve idrar yoluyla sağlar. Aslında su içerek kilo veriyorsunuz.

En kestirme yoldan söylemek gerekirse toplum olarak fazla su içmiyoruz. Su içmek hayatın koşuşturması içinde aklımıza gelmiyor, ama gelmeli. Akşam yemeklerinin hafif olması, limonlu yeşil çay, bol su içmek ve şekerli her şeyden uzak durmak spor yapmadan sağlıklı kilo vermenin aslında püf noktası …

Önemli Not : Tıp dünyası bilimsel olarak ispatlanan spor yapmadan sağlıklı kilo vermenin usülünü ayda yaklaşık 2-3 kilo vermek olduğunu belirtmişlerdir. Hızlı kilo vermenin deri sarkıntıları, vücut direnci, kan basıncındaki ani değişimler, kas erimesi ve bir süre sonra verilen kiloların hızlı bir biçimde geri alınma olasılığının yüksek olduğunu söylüyorlar…

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kuşadası escort