Taş Gibi Yoğurt Nasıl Yapılır? Tarifi

Bu yazımızda evde taş gibi yoğurt nasıl yapılır? tarifini anlatmaya çalışacağız. Hepimiz biliyoruz ki evde yapılan yoğurtların yapım metodları kişiden kişiye değişiyor.

Evimizde yoğurt yaptıktan sonra bir takım olumsuzluklar, beklentilerimizin gerisinde ortaya çıkan bir takım sorunları şöyle sıralayabiliriz;

  1. Yoğurdun sulu ve akışkan olması en başta gelen sorunlardan biridir. Sebebi ise özellikle de yaz günlerinde yoğurdun mayalandığı kabın çok fazla sarmalanmasından kaynaklıdır.
  2. Sulu olmasındaki bir diğer etken ise sütün kalitesidir. Sert yoğurt elde etmek isterseniz koyu sütleri almalısınız. İçerisinde su katığı bol olan sütler haliyle sulu olur.
  3. Yoğurdunçok çabuk ekşimesi ise evde yapılan yoğurtlarda görülen sorunlar arasındadır. Akışkan ve sulu olan yoğurtlar çok daha çabuk ekşir. Bu yüzden ekşimeyi geciktirmek için tabiri caizse taş gibi yoğurt yapmanız gerekir.
  4. Aşağıdaki tarifte de vereceğimiz üzere içine az miktarda tuz eklerseniz ekşimeyi yavaşlatır.

Taş Gibi Yoğurt Nasıl Yapılır? Tarifi:

Taş Gibi Yoğurt tarifi
Taş Gibi Yoğurt tarifi

1 lt Süt İçin Malzeme Listesi:

  1. 1 litre süt (doğal ve koyu renk olursa daha iyi)
  2. 1 yemek kaşığı yoğurt (süzme yoğurt veya yoğurdun sert olan kısmından alırsanız, kullanırsanız daha iyi sonuç elde edersiniz)
  3. 1 tatlı kaşığı şeker
  4. 1 fiske tuz ( ekşime süresini uzatır)

Taş Gibi Yoğurt Nasıl Yapılır? Tarifine bakalım;

1 litre süt ocağa alınarak kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başladıktan sonra ağzı açık şekilde 10 ile 15 dakika kadar kaynatın ve ocağın altını kapatarak ılımaya alın. Lakin sütün iyi bir biçimde mayalanması için çok fazla soğumaması, süte parmağınız ile baktığınızda parmağınızı hafif yakacak şekilde sıcak olması gerekir.

Ardından bir kabın içerisine maya, tuz ve şekeri alarak karıştırınız ve sütten bir kepçe alarak mayanın üstüne koyunuz homojen bir karışım elde ettikten sonra tencerenin içine dökerek hafif hafif karıştırın. Üstünü örterek 4 saat kadar bekletin. Ardından buzdolabına alarak bir gün dinlendiriniz.

Taş-Gibi-Yoğurt
Taş Gibi Yoğurt

Tüyo;

Mayalarken tencere veya kabın üzerinde biraz boşluk olsun. Kapağı kapatırken tencerenin üzerine süte değmeyecek ve gergin şekilde kağıt havlu serip üzerine kapağı kapatın. Kapakla tencere arasına kağıt havlu sıkıştırmamızın sebebi buharlaşmadan dolayı kapaktan mayalanmış süte buhar damlamamasıdır. Buhar damlacıklarının sütü bozma ya da sulu yoğurt olma ihtimalini arttırmasıdır…

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kuşadası escort